Частотно-регульований привід
Частотно-регульований, або частотно-керований привід (ЧРП, ЧУП) - система управління частотою обертання ротора асинхронного двигуна, яка включає електродвигун і перетворювач частоти. Частотно-регульовані приводи використовуються для регулювання витрати або тиску відповідно до фактичної потреби. Вони регулюють частоту живлення, яке подається на насосне обладнання або вентилятори. Завдяки використанню насоса з ЧРП можна досягти значної економії енергії.
Так як асинхронні двигуни можуть обертатися на одній частоті, що задається їм мережею живлення змінного струму, для управління ними використовують частотні перетворювачі.
Схема 1 - Частотно-регульований привід
Частотний перетворювач (ПП) - це пристрій, що поєднує в собі випрямляч та інвертор. Випрямляч перетворює змінний струм промислової частоти на постійний, а інвертор навпаки. Вихідні тиристори (GTO) або транзистори (IGBT), відкриваючись і закриваючись за допомогою електронного управління, формують необхідну напругу, аналогічну трифазному. Можливість змінювати частоту напруги дозволяє змінювати потужність, що віддається в навантаження, не дискретно (як при механічному регулюванні), а безперервно. За рахунок такого принципу дії частотний привід може плавно регулювати параметри обертання двигуна.
Переваги застосування частотно регульованих приводів управління асинхронними двигунами.
1. Полегшує пусковий режим приводу.
2. Дозволяє двигуну довго працювати, незалежно від рівня завантаження.
3. Забезпечує більшу точність регулювальних операцій.
4. Дозволяє контролювати стан окремих вузлів у ланцюгах промислової електричної мережі. За рахунок цього можна вести постійний облік кількості часу, напрацьованого двигунами, щоб потім оцінювати їхню результативність.
5. Наявність електронних вузлів дозволяє діагностувати несправності в роботі двигуна дистанційно.
6. До пристрою можна підключати різні датчики зворотного зв'язку (тиску, температури). В результаті швидкість обертання буде стабільна при постійно змінних навантаженнях.
7. При зникненні напруги мережі включається кероване гальмування і перезапуск.
В результаті:
підвищується рівень ККД за рахунок чого можна заощадити близько 30-35% електроенергії;
-кількість та якість кінцевого продукту зростає;
-знижується зношування комплектуючих механізмів;
-зростає термін служби устаткування.
Недоліки систем частотного регульованого приводу
Створюють сильні перешкоди, які заважають іншій електроніці працювати. Упоратися з цією проблемою допоможе встановлення в ланцюзі управління фільтрів високочастотних перешкод, які знижуватимуть ступінь такого впливу.
Висока вартість ЧРП. Проте вона окупиться за 2-3 роки.
Галузі застосування ЧРП
Список галузей виходить великим, складніше знайти галузь, де не застосовувалися ПП:
Нафтовидобуток та переробка: насосне обладнання, привід апаратів повітряного охолодження (АВО) та градирень, комплексна автоматизація різних технологічних ліній.
Металургія: приводи рольгангів, конвеєрів, прокатних станів, пристроїв волочильних станів, що намотують, насосів, вентиляторів.
Мащинобудування: привід обробних верстатів, насоси, конвеєрні лінії, поліграфічні машини.
Гірничодобувне та збагачувальне виробництво: дробарки, мішалки, конвеєри, піскові та пульпові насоси.
Хімічна промисловість: насоси, мішалки, гранулятори, екструдери, центрифуги, приводи димососів та вентиляторів, АСУ.
Харчова промисловість: гранулятори, екструдери, млина, дробарки, куттери, жом-преси, етикетувальні апарати, конвеєри, технологічні лінії, насоси, вентилятори.
ЖКГ: різне насосне обладнання, АСУ.
Будкомплекс: крани, підйомні механізми.
Транспорт: судновий привід, електротранспорт.
Як вибрати частотний перетворювач
Слід взяти до уваги:
-Потужність та різновид асинхронного електродвигуна.
-Діапазон та точність регулювання швидкості.
-Необхідність точної підтримки моменту та швидкості обертання на валу двигуна.
-Відповідність конструкції пристрою до персональних побажань.
ПОРАДА: якщо якийсь із параметрів повинен відповідати особливим вимогам, то краще віддати перевагу не потенційно відповідному електроприводу, що частотно регулюється, а той, який буде класом вище.
ТОВ "ЕЛЬКОНТ ПЛЮС" пропонує співпрацю у постачанні всього спектру послуг з модернізації вашого виробництва, в т.ч. поставки та монтажу електродвигунів та частотних перетворювачів.